Kapat
ÜYELİK PANELİ


Kullanıcı adınız 6-16 karakter uzunlukta olabilir, Türkçe ve özel karakterler içeremez
Şifreniz güvenliğiniz için 6-16 karakter arası uzunlukta olmalıdır
Aktivasyon kodu için lütfen kullandığınız geçerli bir e-posta adresi yazınız
Sağ resimde gördüğünüz karakterleri doğru bir şekilde yazınız
Üyelik işlemi için site kurallarını kabul etmelisiniz
Kayıt ve Site Kullanım Şartları
Ücretsiz Üye Olun

Zaten Üyeyim

Şifremi Unuttum
Kapat

İNDİRME SEÇENEKLERİ

Dosyayı indir ve çift tıklayarak oyunu bilgisayarına kurmaya başla.

Joygame Online Oyunlar Sözlüğü

0-9 | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | X | Y | Z |

   

0-9

1337 (LEET)

1. Bu terim internet aleminde kendilerini elit olarak görenler tarafından kullanılır. Günümüzde bu terimi kullananlar kendilerinin elit hacker eleet, yani bir haxor olduklarını ifade etmek için kullanırlar. Tabii bu pek de doğru olmadığından kendilerini leet olarak görenler, gerçek bilgisayar uzmanları tarafından küçük görülürler. Kullanıcılar kendilerini, 3l33t ya da 1337 yazarak elit olarak tanıtırlar. Bu yazımlar leet dilinde L - E - E - T harflerini andırmaktadır.
2. Leet ayrıca Anarchy Online isimli oyundaki küçük bir yaratığın adıdır.
 

3D

Üç boyutlu görüntülere verilen isimdir. İlk ikisi genişlik ve yüksekliği, üçüncüsü ise derinliği belirtir.
Başa Dön
 

A

Abandonware

Abandon (bırakmak, terk etmek) ve software (yazılım) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Yaratıcısı tarafından artık geliştirilmeyen, satılmayan ve/veya destek verilmeyen yazılımlar için kullanılır.
 

Adventure

Gez, araştır bulmacaları çöz mantığının işlendiği oyunlar.
 

AFK

Away From Keyboard (Bilgisayar Başında Değilim) sözünün kısaltması. Bu kısaltmayı yazarak sohbet ettiğiniz ya da birlikte oynadığınız kişilere bilgisayar başında olmayacağınızı ve cevap yazamayacağınızı ve/veya oyunda eylemsiz kalacağınızı belirtirsiniz. Aşağıda kullanımına bir örnek bulunmakta.
Kullanıcı1: Bayağı komikti.
Kullanıcı2: Heh evet, AFK.
Kullanıcı1: Ok.
Kullanıcı2: Ok döndüm.
Kullanıcı1: Hoş geldin
Kullanıcı2: Sağ ol
 

Aggro

Çevrim içi oyunlarda düşmanın gruptaki birini hedef almasıdır.
 

Aimbot

Özellikle FPS oyunlarında oyuncunun silahı düşmana doğrultmasına gerek kalmadan ateş edip isabet ettirmesini sağlayan, hile olarak değerlendirilen yazılımdır.
 

Alias(Rumuz)

Nick ya da Nickname olarak da kullanılır. Bir bilgisayar, nesne, kişi, grup ya da kullanıcı için alternatif bir isimdir. Çoğunlukla uzun isimlerin yerine ya da kişinin kendine özel bir isim belirlemesi için kullanılır.
 

All your base are belong to us

1991 yılında çıkmış olan “Zero Wing” isimli Sega Genesis oyununda geçen bir cümle. Oyunun Japoncadan çevirisindeki bu hata oldukça ünlü olmuştur. Bu cümlenin geçtiği konuşma aşağıda verilmiştir.
Titles: In A.D. 2101, war was beginning.
Captain:What happen?
Mechanic: Someone set up us the bomb.
Operator:We get signal!
Captain: What!
Operator:Main screen turn on!
Captain: It's you!!
Cats: How are you gentlemen!! All your base are belong to us. You are on the way to destruction.
Captain:What you say!!
Cats: You have no chance to survive make your time. Ha ha ha ha....
Operator:Captain!!
Captain: Take off every 'ZIG'!! You know what you doing. Move 'ZIG." For great justice.
 
Daha sonraları bu cümle, tüm dünyada geekler tarafından sık sık kullanılmaya başladı. Bu cümleyi internette aratırsanız filmler, tişörtler ve geyiklerle dolu birçok siteye denk gelirsiniz.
 

Anti-Aliasing

Oyunlardaki canlı karakterler, eşya ve çevre kaplamalarının kenarlarındaki tırtıklı görüntüyü ortadan kaldırmak daha gerçekçi görüntü elde etmek için kullanılır.
 

AoE

1. Age of Empires isimli, Microsoft tarafından yayınlanmış oyunun isminin kısaltması.
2.Area of Effect(Etki Alanı) teriminin kısaltmasıdır. Özellikle rol yapma oyunlarında karşılaşılan, hasarın/iyileştirmenin/etkinin geniş bir alan içerisinde gerçekleştiği büyü, saldırı ve/veya yeteneklerde etkinin gerçekleşeceği alanı belirtmek için kullanılır.
 
Başa Dön
 

B

B4N

Bye for Now, yani “şimdilik hoşça kalın” anlamına gelir.
 

Ban(Yasaklama)

Bir kaynağa erişimi kısıtlayan ya da engelleyen kural. Örneğin bir kullanıcının bir sohbet odasına erişimi kurallara uymadığı için ya da bir oyuna erişimi hile yaptığı için yasaklanabilir. Yasaklama sebebi eylemin ciddiyetine göre bu ceza birkaç hafta, ay ya da yıl sürebilir, hatta devamlı olabilir.
 

Battle.net

Blizzard firması tarafından, diğer Blizzard oyuncularıyla ücretsiz olarak çevrimiçi oynanmasını sağlayan hizmet. Blizzard oyunları Battle.net kullanımını zorunlu tutar. Resmi internet sitesi: http://www.battle.net/
 

Benchmark

Bir yazılım veya donanımın performansını ölçmek için yapılan testlere benchmark denir.
 

Beta Testi (Kapalı)

Oyunun test edildiği ikinci en önemli aşamadır. (İlk testler oyun yapımcıları tarafından yapılır.) Kapalı Beta testleri, limitli sayıda seçilen oyun severler tarafından yapılır ve büyük küçük ne kadar hata varsa oyun yapımcılarına bildirilir.
 

Beta

Beta, test edip inceleyip sonuçları bildirmesi için belirli miktarda kullanıcının kullanımına sunulmuş yazılımdır. Beta testleri, geliştiricilerin gözden kaçırmış olabilecekleri sorunları bulup program yayınlanmadan önce çözmelerini sağlar. Genellikle iki tür beta testi vardır; açık beta ve kapalı beta. Açık beta, tüm kullanıcılara açıktır ve isteyen herkes programı kullanıp test edebilir. Kapalı betada ise sadece seçilen belirli kişiler ve/veya şirket çalışanları bu testleri yaparlar. Geliştirilen birçok oyunda aylar süren açık beta süreçleri olur ve oyunla ilgilenen herkesin deneyip sorunları bildirmesi sağlanır. Beta testlere katılım genellikle ücretsizdir.
 

Beta Testi (Açık)

Oyunun test edildiği üçüncü en önemli aşamadır. Açık Beta testleri, isteyen her oyuncu tarafından yapılır ve görünen büyük küçük ne kadar hata varsa oyun yapımcılarına bildirilir.
 

BF

BF, EA firmasının yayınladığı ünlü FPS oyunu Battlefield serisinin adının kısaltılmışıdır.
 

BG

1.BG, bad game(kötü oyun) tabirinin kısaltmasıdır. Bu kısaltmayla diğer oyunculara oyunun eğlenceli olmadığı ve çoğunlukla oyunun dengesiz olduğu anlatılır.
2.BG, oyuncuların birbirileriyle savaşmak için çevrimiçi toplandıkları alanlara verilen battle ground(savaş alanı) kelimesinin kısaltması olarak da kullanılır.
3. Baldur's Gate isimli oyunun adının kısaltması.
 

Blur

Oyun görüntülerindeki doğallığı artırmak için kullanılan bir çeşit bulanıklık efekti. Esas cisme odaklanırken, arka planda kalan görüntünün bulanık gözükmesi.
 

Boosting (Yükseltme)

Yükseltme, bilgisayar oyunlarında bir karakterin çömelmiş başka bir karakter üzerine çıkarak normalde göremeyeceği ve/veya ulaşamayacağı yerlere ulaşmasını sağlamaya denir. Oyunun bir parçası olsa da birçok oyuncu bu yöntemi hile olarak görür.
 

Botlar

1. Robot kelimesinin kısaltması olan botlar, gerçek bir karakteri ya da oyuncuyu taklit etmesi için programlanmış kurgusal ve programlanmış karakterler ve yazılımlardır.
2.Botlar aynı zamanda yayınlanan son haberlerin listelenmesi, bir sitenin bakımını yapmak ya da basit bir sohbet sürdürmek gibi belirli görevleri gerçekleştirilmesi için tasarlanmış yazılımlardır.
MMORPG’lerde botlar genellikle oyuncu bilgisayar başında değilken oyun içindeki karakterini kontrol etmesi için kullanılan üçüncü parti uygulamalardır. Temel işlevleri, bir oyuncuya monoton gelebilecek sürekli tekrarlanan eylemlerle tecrübe ya da değerli şeyler kazanmaktır.
 

BRB

Be Right Back(Birazdan Dönerim) tabirinin kısaltmasıdır. Sohbetlerde kısa bir süreliğine bilgisayar başından kalkacağınızı ama bir iki dakikaya döneceğinizi belirtmek için kullanılır.
 

Browser-Based Game (Tarayıcı Bazlı Oyunlar)

Tarayıcı bazlı oyunlar, bir tarayıcı kullanılarak internetten oynanan oyunlardır. Genellikle Javascript, HTML5 ve PHP gibi tarayıcı temelli dillerle programlanırlar ve geri uç işlemleri ile tarayıcı uyumlu ekler için Flash, Java ve Silverlight gibi farklı dilleri de kullanabilirler.
 
Tarayıcı oyunları görsel anlamda daza sade oldukları ve çok farklı sistemler ve cihazlarda oynanacakları için daha düşük sistem gereksinimleri vardır. Günümüzde sayısız tarayıcı oyunu vardır ve bunların bazıları farklı sistemlerde çalışan eski oyunların uyarlamalarıdır. Bunlara örnek olarak Super Mario Bros. ve Pac-Man verilebilir.
 

Bug

Hata. Oyunlardaki küçük program hatalarına verilen genel isim.
 

Buff (Güçlendirme)

Buff, bilgisayar oyunlarında bir karaktere verilen ve yeteneklerini genişleten bonuslara verilen genel isimdir. Genellikle oyun için bir eşyadan, diğer oyuncuların yeteneklerinden ya da bir büyüden elde edilir. Örneğin; Wolfteam isimli popüler MMOFPS oyunda Enerji Paketi isimli güçlendirme karakterin hızını ve verdiği hasarı arttırır.
 

Boss

Normal düşmanlarınızdan daha güçlü genelde yardımlaşma ile yenilebilen yaratıklar.
 
Başa Dön
 

C

Camper (Pusucu)

Bilgisayar oyunlarında oyunun büyük bir kısmı boyunca aynı noktada kalıp oradan geçen diğer oyuncuları vuran kişilere verilen isim. Bu pozisyon kişiye, diğer oyunculara oranla büyük bir avantaj sağlar ve çeşitli durumlarda da bir eşyayı ya da görevi korumasına yardımcı olur. Örneğin Quake isimli oyunda bir platformun üzerine çıkmış rail gun kullanan biri diğer oyuncuları, onlar kendisine karşılık vermeden vurabilir. Pusuculara oyunlarda genelde iyi gözle bakılmaz.
 

Casual Gaming (Gündelik Oyunlar)

Oyuncunun çok fazla zamanını almayan, günlük olarak kolayca oynanabilen oyunlardır. Genellikle tarayıcı veya mobil tabanlıdırlar. Öğrenme süresi oldukça kısadır. Daha çok kafa dağıtmak için oynanır.
 

Class (Sınıf)

Özellikle MMORPG oyunlarda karakterin mesleğini belirten terim. Karakterin dövüş stili, yetenekleri ve/veya büyüleri tamamen bağlı olduğu sınıfa göre şekillenir.
 

Client

Oyun dosyası. Oyunu oynayabilmek için bilgisayarınıza indirip kurmanız gereken dosyadır.
 

Con

Conference(Konferans) ve Convention(Kongre, toplantı) kelimelerinin kısaltmasıdır. Her yıl dünyada bilgisayar oyunları, çizgi romanlar, rol yapma oyunları ve benzeri bir çok alanda toplantı ve kongreler düzenlenmektedir. Bunların arasında E3, Comic-Con ve GameX bulunmaktadır.
 

Console (Konsol)

1. Bilgisayar konsolu, sistem konsolu ve terminal olarak da adlandırılan konsollar, başka bir bilgisayar, sunucu ya da ana sisteme bir ağ üzerinden bağlı olan bir temel bilgisayar ya da monitör ve klavye ikilisidirler. Ağın ya da bilgisayarın durumunu gözlemleyip bakımını yapmaya yararlar.
2. Televizyona bağlanan ve temel amacı oyun oynamak olan oyun kutularını tanımlamak için kullanılan oyun konsolu terimi. Bunlara örnek olarak X-Box, Play Station ve Wii gösterilebilir.
3. Oyunlarda ve bazı programlarda gelişmiş kullanıcıların ya da geliştiricilerin bazı özelliklere ulaşmalarına ve komut girmelerine yarayan alana konsol denir. Konsol özelliği varsa oyun ya da program çalışırken genellikle tırnak işareti tuşu ile erişilebilir.
 

Controller (Kontrol Ekipmanı)

Oyunlarda kontrol ekipmanı terimi, karakteri kontrol etmeye yarayan giriş cihazına verilen isimdir. Temel örnekleri fare, klavye ve oyun kumandasıdır.
 

Credits (Emeği Geçenler)

Genel olarak ürünün insanlara sunumuna kadar üzerinde çalışmış kişilerin listesidir. Örneğin bir bilgisayar oyununda oyunu tasarlayan, geliştiren, testlerini yapan ve sunumunu sağlayan kişiler listelenir.
 

CS

CS, Half Life isimli oyunun bir modu olarak başlamış fakat çok tutulunca kendisi ayrı bir oyun haline gelmiş Counter-Strike isimli oyunun kısaltmasıdır.
 

CTF

FPS oyunlarında Capture The Flag, yani Bayrak Yakalama modunun kısaltılmışıdır. Bu modda rakibin üssünden bayraklarını kaçırıp kendi üssünüze getirmeniz gerekir.
 

Başa Dön

 

D

Deathmatch (Ölüm Oyunu)

John Romero tarafından bulunmuş bir terimdir. FPS oyunlarda, tüm oyuncuların tek olduğu ve en fazla oyuncuyu öldürenin maçı kazandığı oyun çeşididir. Takımlara ayrılmış çeşidi de bulunur.
 

Demo

1. Bir kullanıcının bir hizmeti, programı, oyunu ya da özelliği satın almadan ya da kayıt olmadan denemesini sağlayan yazılımlardır. Eskiden çoğunlukla demo diskler olarak sunulurlarken internetin yaygınlaşmasıyla internet üzerinden dağıtılmaya başladılar.
2. Bilgisayar oyunlarında oyuncunun herhangi bir etkileşime geçemden, çoğunlukla öykünün seyrini deneyimlediği bölümlere verilen isim.
 

DND

Daha çok D&D olarak bilinen DnD, ünlü rol yapma oyunu Dungeons and Dragons’ın(Zindanlar ve Ejderhalar) kısaltmasıdır. Oyuncular bu oyunda hayali bir dünyadaki karakterleri canlandırırlar. Her oyuncu kendi karakterini yaratır. Oyuncular oyun boyunca dünyayla, eylemlerini ve sonuçlarını belirleyen çeşitli zarlar atarak etkileşirler. D&D hâlâ günümüzde milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır ve çoğu MMORPG ve RPG bilgisayar oyunları bu oyunun temellerini kullanmaktadır.
 

Dot

RPG ya da MMORPG oyunlarda Damage Over Time(Süre Bazlı Hasar) teriminin kısaltmasıdır. Bir oyuncu ya da yaratığa belirli bir süre boyunca hasar veren büyü, yetenek ya da saldırı hasarıdır. Örneğin zehirlenen bir oyuncu iyileştirilene kadar belirli aralıklarda hasar almaya devam eder.
 

DPS

1. Damage Per Second yani “Saniye Başına Hasar”ın kısaltılmasıdır.
2. Ayrıca DPS özelliğine sahip olan ekipman ya da karakter için de kullanılır.
 

Dungeon

Zindan.
 

Başa Dön

 

E

E3

Elektronik Eğlence Fuarı’nın kısaltmasıdır. E3 ilk olarak 1995 yılında düzenlendi ve bugün oyun ve eğlence dünyasının önde gelen etkinliklerinden biridir.
 

Engine

1. Verinin işlenmesini kontrol eden uygulamanın bir bölümüdür. Motoru, yazılımın bilgisayar içindeki bileşenlerle uyumlu çalışmasına yardımcı olan arayüz, cihaz sürücüleri vb. ile karıştırmayın.
2. İşlemci olarak bakıldığında motor grafik gibi unsurları hızlandıran bilgisayarın içindeki özel bir işlemci gibidir.
3. Oyunlarda ise motor, oyunun nasıl çalışacağını kontrol eden ana sistemdir. Birçok büyük oyun firması oyun geliştirme maliyetlerini dengelemek için oyun motorlarını diğer firmalara lisanslarlar. Örnek olarak, Gears of War, Epic Games Unreal motoru kullanan bir oyundur.
 

Epic

1. Bir oyunda çok nadir olarak (milyonda bir) rastlanılan eşyaya epik eşya denir.
2. Olağandışı durumları tanımlamak için kullanılan terim. Örneğin internet üzerinde bir kişi, başka birinin bir gönderisini “epik hata” olarak nitelendirebilir. Batırmak, mahvetmek anlamlarını taşır.
3. Epic games’in kısaltması.
 

ESA

Eğlence Yazılım Kuruluşu (Entertainment Software Association) kısaltması. Bilgisayar ve konsol oyunları yayınlayan firmalara ticari ve kamu işler ile ilgili hizmet sunan bir kuruluştur.
 

ESRB

Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu (Entertainment Software Rating Board) kısaltması. Ailelerin çocukları için en uygun oyunları seçebilmesine olanak sağlayan, bir derecelendirme sistemidir. Aşağıda büyük ihtimalle daha önce gördüğünüz bazı ESRB derecelendirme sembollerini, açıklamalarıyla birlikte görebilirsiniz.
 
EC Derecelendirmesi: Erken çocukluk; 3 yaş altı çocuklar için uygundur.
E Derecelendirmesi: Herkes; her yaştan insanlar için uygundur.
T Derecelendirmesi: Genç; 13 yaş üstü insanları için uygundur.
M Derecelendirmesi: Yetişkin; 17 yaş üstü kişiler için uygundur.
AO Derecelendirmesi: Sadece Yetişkin, 18 yaş üstü kişiler için uygundur.
RP Derecelendirmesi: Derecelendirme Bekliyor; derecelendirilmesi henüz tamamlanmamış oyunlar.
 
Yukarıdaki derecelendirmeler hakkında ek bilgiler içeren, ESRB sayfasına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.esrb.org
 

Başa Dön

 

F

Faceroll

Faceroll, oyunlarda aşırı derecede güçlü bir yetenek ve/veya sınıf bulunduğunda; bu sınıf ve/veya yetenek o kadar güçlüdür ki kişi kafasını klavyeye vurup sağa sola gezdirse bile rakibini yenebilir anlamında kinaye olarak kullanılır.
 

Fail

1. Bilgisayarın işleyişi ile ilgili sorunları belirten terim. Örneğin; sabit sürücü hata verdiğinde bilgisayar başlamaz. Hatalar ve açıklamalarına şu adresten bakabilirsiniz: http://www.computerhope.com/jargon/e/error.htm
2. Çevrimiçi oyunlarda veya internet üzerinde, biri aptalca bir şey yaptığında veya bir başarısızlık durumunda kullanılan terim. İnternet üzerinde bununla ilgili bir çok resim ve video bulunmaktadır.
 

FFA

Herkesin birbirine karşı oynadığı oyun türü.
 

FFS

1. Serbest Düşüş Sensörü, Fujitsu serbest sürücülerde bulunan bir koruma teknolojisidir. Manyetik okuma/yazma kafası’nı ayarlayarak sabit sürücüyü korur.
2. Oyun dünyasında ve çevrimiçi sohbette kullanılan argo bir terim (Lanet olsun - For f*** sake).
 

First-Person View

Oyunlarda, oyuncunun, oyunu karakterin gözünden görmesidir. Birinci şahıs görüşü daha gerçekçi bir oyun deneyimi sağlar. Üçüncü şahıs görüşünde ise karakterin omzu üzerinden görüş söz konusudur. Bu da oyundaki diğer unsurların daha rahat görülebilmesine imkan tanır ve oyuncuya genel olarak oyun üzerinde daha fazla görüş hakimiyeti sağlar. Bilgi: Bir çok oyun, oyuncuya üçüncü veya birinci şahıs görüşünü seçme imkanı sunar.
 

Flight Simulator

İlk olarak 1975 yılında 3 boyutlu bir demo olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca günümüzde bir uçağın gerçek normlara bağlı kalarak, uçurulmasını amaçlayan bir oyun türü olarak da kendine yer bulur. Microsoft Flight Simulator, en popüler uçuş simülatörlerinden biridir.
 

FML

Hayatıma s****** (f*** my life) kısaltması. Çevrimiçi sohbet sırasında hayatın ne kadar zor olduğunu belirten argo terim.
 

Frame

1. Veride veya ağ iletişiminde, veri bloğunun başlangıcını ve bitişini belirtir.
2. İnternet ile ilgili olarak, diğer içeriği sayfaya getirmek ve gezintiyi kolaylaştırmak için aynı veya farklı sunucudan yüklenen bir internet sitesinin hareketli veya hareketsiz bölümüdür. Bu teknik internet sayfalarındaki reklam bölümlerinde sıklıkla kullanılır.
 

Fraps

Oyun içi video kaydetmeyi ve ekran görüntüsü almayı sağlayan ayrıca FPS durumunu gösteren program.
 

FPS (First Person Shooter)

1. Yönettiğimiz karakterin bakış açısından oynadığımız oyunlar.
2. Saniyede geçen kare sayısının (Frames Per Second) kısaltması. Bir oyunun veya bilgisayarın hız veya performansını gösteren ölçü birimi. Genelde ekran kartı, işlemci ve bellek üzerinden ölçüm yapılır. FPS’si iyi olan oyuncu daha hızlı reaksiyon gösterebilir. Günümüzde birçok oyunda, oyun sırasında FPS görüntülenebilmektedir. Ayrıca Fraps ve benzeri programlarla da donanım ayarına göre FPS görüntülenebilmektedir.
 

FTL and FTW

1. For The Win, FTW bir kişinin kazanmasını istediğimizi belirtmek için kullanılır. Tam tersi FTL, yani For The Loss.
2. f### the world için kısaltma.
 

FU

Fu** you, FU oyun ve sohbet kanallarında küfür olarak kullanılır.
 

Başa Dön

 

G

G2G

Gitmem Gerek (Got to Go – Good to Go) kısaltması, GTG olarak da kullanılır. Çevrimiçi sohbet sırasında ve oyunlarda sıklıkla kullanılır.
 

Game

Eğlendirme veya eğitim amacıyla tasarlanmış bilgisayar kodudur. Günümüzde bilgisayar oyunları çok büyük bir sektör halini almıştır. Her yaştan oyuncuya sahip, milyonlarca farklı bilgisayar oyunu bulunmaktadır.
 

Gamespy

Oyunlar hakkında bilgi ve değerlendirmeler içeren ve çeşitli oyunlara çevrimiçi olarak platform desteği sağlayan ağ. 2013 yılında kapanmıştır.
 

Gank

Gang Killing(Çeteyle öldürme) tabirinin kısaltmasıdır. Çoğunlukla gizlice gelen bir oyuncunun, kendi takımındaki birinin karşılaştığı oyuncuya habersizce saldırması ve birlikte bu rakibi öldürmeleri anlamına gelir. Çoğu çevrimiçi oyunda sıklıkla kullanılan bir taktiktir.
 

Garry's Mod

GMod olarak da bilinir. Steam’den satın alınabilen bağımsız bir oyundur. Garry’nin Modu’nda oyuncular, oyun içindeki eşyaları değiştirebilir ve yaratıcılıklarını kullanarak yeni eşyalar üretebilirler. Fizik Silahı ve Alet Silahı ile eşyalar değiştirilip istendiği şekilde konumlandırılabilir. Oyun çoklu olarak da oynanabilmektedir. Bu sayede oyuncular birbirleriyle etkileşime girip, birlikte yeni eşyalar yaratabilirler. Garry’nin modu ilk olarak, sadece Half-Life 2, Team Fortress 2, Portal veya Counter-Strike oyunlarına sahip olanlar için 29 Kasım 2006 yılında, Steam üzerinden satışa sunulmuştur. O sıralar, Garry’nin Modu bağımsız bir oyun değil Half-Life 2’nin bir moduydu. Sonrasında bağımsız bir oyun olarak satışa sunuldu. 7 Eylül 2010’da oyuna “Toybox” özelliği eklendi. Böylece Amazon S3 hizmetiyle oyuna silah, harita, eşya vb. indirilebilmesi sağlandı.
 

GG

İyi oyunun (Good Game) kısaltması. Diğer oyunculara güzel bir oyun oynandığını belirtmek için kullanılır.
 

Ghosting

1. Ekranda hareket eden objelerin arkasında gölge gibi izler kalmasına verilen ad. Eski monitör veya sistem kaynaklarının düşük olması nedeniyle meydana gelir.
2. Çevrimdışı olunmasına rağmen hâlâ çevrimiçi görünme durumu. Genellikle kullanıcı çıkış yaptıktan hemen sonra, tekrar giriş yapmaya çalıştığında meydana gelir. Sistem tarafından “zaten giriş yapmışsınız” uyarısı gelir. Böyle bir durumda kullanıcı, bir süre bekledikten sonra tekrar giriş yapmayı deneyebilir.
3. Çevrimiçi oyunlarda bir tür hile. Oyunda ölmüş olan oyuncuların, oyundaki kendi takımındaki oyunculara diğer oyuncuların yerini söylemesi.
4. LCD veya düz panel ekranda yavaş tepki süresini belirtir.
5. Ekranda hareket eden objelerin arkasında gölge gibi izler kalmasına verilen ad. Eski monitör veya sistem kaynaklarının düşük olması nedeniyle meydana gelir.
 

GM

Game Master, Oyun Görevlileri (OG) Game Master(Oyun görevlisi) kelimesinin kısaltması. OGler diğer oyunculara yardım eder, oyundaki hataları tespit eder, oyunun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarlar.
 

Gold

1. Gone Gold (Altın Olmak); Oyunun geliştirmesinin bittiği, disk olarak basıldığı anlamına gelir.
2. Bilgisayar oyunlarında, oyun-içi eşyalar satın almak için kullanılan bir tür para. Gümüş, bakır gibi diğer metallerde oyunlarda para yerine kullanılır.
 

Grats

“Tebrikler”in kısaltması. Çevrim içi bilgisayar oyunlarında biri bir başarı gösterdiğinde kullanılır.
 

Griefer

Çoklu bilgisayar oyunlarında, diğer oyuncuları rahatsız eden ve bundan zevk alan oyuncu.
 

Grind

Oyunlarda sürekli aynı eylemleri yaparak karakter seviyesi, tecrübe veya yetenek gibi özellikleri artırma veya geliştirme eylemi. Bu süreçte oyun artık bir keyif halini almaktan çıkıp kişiye bir iş gibi gelmeye başlar. Daha çok MMORPG oyunlarda yapılır.
 

Group

Belli bir amaç için (yaratık öldürmek vb.) bir araya gelip, birlikte hareket eden 2 veya 2’den fazla oyuncuya grup denir.
 

Guild

Çevrimiçi oyunlarda, bir grup oyuncu tarafından yaratık öldürmek veya diğer loncalarla mücadele etmek amacıyla oluşturulur. Ekipten farkı kalıcı olmasıdır ve yüzlerce üyesi olabilmesidir. Birçok oyunda lonca sohbeti özelliği bulunmaktadır. Bu sayede lonca üyeleri birbirleriyle rahatça iletişim kurabilirler.
 

Başa Dön

 

H

Hardcore

Ortalamanın üzerinde yeteneklere sahip olan oyuncuları tanımlamak için kullanılır. Aynı zamanda, zor oyun türü anlamını da taşır. Örneğin; MMORPG oyunlarda PvP sunucusu genellikler daha zorlu olarak bilinir.
 

HP

1. Hewlett Packard firmasının kısaltması.
2. Yaşam puanı. Bir düşmanı yenmek için gereken darbe sayısının toplamı.
 

HUD

Sağlık barı anlamına gelir. Adını modern hava araçlarında, uçuş bilgilerinin yer aldığı cam içindeki şeffaf ekrandan alır. Bilgisayar oyunlarında, oyuncu ile ilgili önemli bilgilerin (oyuncunun canı, silahlar, harita vb.) yer aldığı panele denir.
 

Hot

RPG veya MMORPG türü oyunlarda Healing over Time(Süre Bazlı İyileştirme) teriminin kısaltmasıdır. Bir oyuncu ya da yaratığı belirli bir süre boyunca iyileştiren büyü ya da yetenek ya etkisidir. Örneğin, 1.000 puanlık iyileştirmeyi 4 saniye boyunca saniyede 250 puan olarak veren bir yetenek gibi.
 
Başa Dön
 

I

IC

Rol yapma oyunlarında In-Character(Karakter içi) tabirinin kısaltması olarak kullanılır. Bu tabir, oyuncunun söylediği her şeyin ve yaptığı tüm hareketlerin karakter yapıyormuş ve/veya söylüyormuş gibi algılanması gerektiğini ve oyun dışı konulardan bahsetmediğini gösterir.
 

IMBA

Imbalanced(Dengesiz) tabirinin kısaltmasıdır. Bir oyuncunun, karakterin ya da bir oyunun başka bir parçasının dengesiz olduğunu ve adil olmadığını belirtmek için kullanılır.
 

Instance

Çevrimiçi oyunlarda tek bir oyuncu ya da bir grup için geçici olarak yaratılan mekânlara denir. Açılan olaylarda oyuncular başka bir yere nakledilirler ve o yerin gerektirdiklerini gerçekleştirirler. Bu bazen bir ya da daha fazla yaratığı öldürmek olur bazen de belirli bir eşyayı bulmak. Her oyuncu ya da grup için aynı yeri ve/veya görevi içeren farklı olaylar yaratıldığından oyuncu ve/veya gruplar başka oyuncu/ ve/veya gruplarla kapışmak zorunda kalmadan mekânları temizleyebilir ya da görevleri yerine getirebilirler.
 

IRL

In Real Life(Gerçek Hayatta) tabirinin kısaltmasıdır. Bu tabir, bilgisayar dışındaki hayatı ve etkinlikleri tasvir etmek için kullanılır. Not: Bazı kişiler bunun yerine AFK tabirinin kullanmayı tercih ederler çünkü İnternet’in dışarıdaki hayat kadar gerçek olduğunu düşünürler. Second Life (İkinci Hayat) isimli oyunu oynayan birçok kişi gerçek hayatı First Life(İlk Hayat) tabiriyle tanımlarlar.
 
Başa Dön
 

J

Joystick

Atari salonlarındaki makinelerde bulunan kontrol sistemlerini andıran giriş cihazıdır.
 
Başa Dön
 

K

KEK

World of Warcraft isimli oyunda Horde oyuncuları LOL dediklerinde Alliance oyuncularının duyduğu nidadır. LOL sıklıkla kullanıldığından KEK, World of Warcraft oyuncuları arasında hızla yayılmış ve kabul görmüştür.
 

Kewl

Cool demenin farklı bir yolu.
 

Kick

1. Kick çevrimiçi gruplarda bir oyuncuyu gruptan, takımdan ya da oyundan atmak için kullanılan komuttur.
2. Ayrıca sunucu ya da sunucudaki bir yönetici tarafından kurallara uymayan bir oyuncuyu sunucudan atmak için de kullanılabilir.
 

KOS

Kill on sight(Görür Görmez Öldürün) cümlesinin kısaltmasıdır. Çevrimiçi oyunlarda bir oyuncu ile karşılaşıldığında daha önceden yaptıkları sebebiyle anında öldürülmeye çalışılması gerektiği anlamında kullanılır.
 

KS

Kill stealing(Öldürme Çalma) tabirinin kısaltmasıdır. Çevrimiçi oyunlarda bir oyuncu tam bir yaratığı öldürmek üzereyken son vuruşu bilinçli olarak başka bir oyuncunun yapmasına verilen isimdir. Çoğu oyunda TP ve ganimeti en çok hasarı veren oyuncu alsa da yaratıkla son ana kadar ilk oyuncunun savaşmasına rağmen sırf ben öldürdüm diyebilmek için (ve bazı oyunlarda TP ile ganimet son vuruşu yapan oyuncuya gittiği için) bu vuruşu “çalabilirler”. Bu davranışı sergileyen oyuncular pek sevilmezler.
 
Başa Dön
 

L

Lag

Bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara bilginin gidiş ve geliş zamanına denir. Genelde oyun sunucularında yavaşlık söz konusu olduğunda kullanılan bir terimdir.
 

L2P

Learn to play(Oynamayı öğren) tabirinin kısaltmasıdır. Çevrimiçi oyunlarda diğer oyuncularla zaman zaman dalga geçmek zaman zaman da yanlış oynadıklarını belirtmek için kullanılır.
 

LAN Party

Bilgisayar partisi ya da LAN partisi denilen olay insanların bilgisayarları ile birlikte bir yerde toplanmasıdır. LAN (Yerel ağ bağlantısı) partileri hep birlikte oyun oynamak ya da dosya paylaşmak için yapılır. Çoğu LAN partileri yaklaşık 10 kişi ve bilgisayarlarını içerir fakat bazı şirketler ya da organizasyonlar yüzlerce hatta binlerce kişi ve bilgisayardan oluşan LAN partileri kurabilirler.
 

Latency

Bir ağdaki bir bilgisayarın bir talebe cevap verme süresi. Bu değer ne kadar düşükse tepki o kadar hızlı demektir.
 

Leaderboard

Lider Tablosu, oyun sektöründe basit olarak çeşitli oyunlarda oyuncuların sıralamalarını göstermek için kullanılır. Oyuncular, oyun içerisindeki çeşitli kıstaslara göre diğer oyuncular arasındaki yerlerini görebilirler. Bunun en yaygın olanı, diğer oyuncuları ya da oyuncu olmayan karakterleri öldürme sayısı üzerinden yapılan sıralamadır.
 

Leetspeak

Hakspeak ve elite speak olarak da adlandırılabilen leet dili, kullanıcıların harfler ya da diğer karakterler yerine rakamların kullanıldığı bir dildir. Örneğin leet dilinde leet, 1337 şeklinde yazılır.
 

Level

Kısaltması lvl(svy) olan, oyuncunun genel olarak durumunu tanımlayan kelime. Örneğin seviyeyi bir sıralama ölçütü olarak kullanan oyunlarda tüm oyuncular oyuna birinci seviye olarak başlarlar. Oyuncu tecrübe kazandıkça seviye atlar ve yeni yetenekler kazanıp yeni içeriklere erişme hakkı elde eder.
 

LFG

Looking for group(Grup arıyorum) cümlesinin kısaltmasıdır. Çevrimiçi oyunlarda, herhangi bir etkinliğe katılmak, bir görevi gerçekleştirmek ya da farklı sebeplerle grup arayan oyuncular tarafından dile getirilir.
 

LOS

Line of Sight(Görüş Alanı) tabirinin kısaltmasıdır. Bir nesne ya da karakterin oyuncu tarafından hiçbir engel olmaksızın görülebildiği yerdir. Bilgisayar oyunlarında bir nesne ya da karakterin görüş alanı içinde olmaması çeşitli etki ve yeteneklerin kullanılmasını engeller. Duvarlar, tepeler, merdivenler, ağaçlar vb. nesne ya da karakteri görüş alanından gizleyebilir.
 

LOD

Level of detail(Ayrıntı seviyesi) tanımının kısaltmasıdır. Poligon modeli, kaplama, uzaklık ve benzeri şeylerdeki ayrıntı miktarıdır. Oyundaki görsellerin genel görüntü kalitesini arttırır ya da azaltır. Bu ayarı düşürmek bilgisayarı yavaş olan oyuncuların aldığı performansı arttırır.
 

Log

Uygulama bilgileri, sistem performansı ve kullanıcı etkinliklerinin detaylı listesi. Bilgisayar kullanımının takibi, acil durum kurtarması ve uygulama geliştirme konularında çok yararlıdır. Log yaratabilen her yazılımın kayıt tutmaya başlama ve bitirme anları için kendi metotları vardır.
 

Loot

Çevrim içi oyunlarda yaratıkların üzerinden düşen eşya ve paralara verilen genel isim.
 
Başa Dön
 

M

Meatshield

MMORPG’lerde tank ya da meatshield terimi bir grup ya da partide hasara dayanma oranı en yüksek olan karakteri anlatmak için kullanılır. Tank en ağır zırhları giyebilen ve en yüksek yaşam puanına sahip tek sınıftır. Anlaşılabileceği gibi bu karakter mensubu olduğu sınıfı anlayabileceğiniz büyük ve ağır bir zırha sahip.
 

Melee

Bilgisayar oyunlarında yakın dövüş, kavga ya da kılıç, gürz, balta gibi yakın menzilde kullanılan el silahları ile yapılan dövüş için kullanılır.
 

MMOG

Massive Multiplayer Online Game (Çok Oyunculu Çevrimiçi Oyun) tabirinin kısaltması olarak kullanılan ve yüzlerce gerçek oyuncu ile sadece çevrimiçi oynanabilen oyunlara verilen addır.
 

MMORPG

1. Devasa oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu, (Massively Multiplayer Online Role Playing Game, MMORPG) dünya üzerinden binlerce insanın internet üzerinden oynadığı oyunlara verilen addır. Bir MMORPG oyununda oyuncular hayalgücüyle yaratılmış gerçekdışı bir dünyada kendilerine belirli karakterler seçerek onu geliştirmek ve oyuna ait amacı yerine getirmek için oynarlar. Bu amaç yalnızca verilen görevleri birlikte yapmak olabileceği gibi ırklar savaşı gibi bir görev de olabilir.
2. Massive Multiplayer Online Role Playing Game (Çoklu Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu) tabirinin kısaltması olan ve MMO, MMOG şekillerinde de kısaltılabilen, MMORPG, binlerce oyuncunun birlikte oynayabileceği çevrimiçi bir dünyadır. Bu oyunlarda kullanıcılar düşük bir seviye de ya da rütbe ile oyuna başlamakta ve en yüksek seviye ya da rütbeye ulaşana dek oyuna devam etmektedir. Oyunda geçirdikleri süre boyunca oyuncular yeni yetenek ve özellikler kazanmakta, daha iyi silahlar ve savaş donanımı elde etmekte ve görevleri tamamlayabilmek için parti ve gruba ihtiyaç duyabileceği daha gelişmiş alanlara gitmektedirler. MMORPG'lerin en iyi örneklerinden bazıları: Anarchy Online, EverQuest, Guild Wars, Ultima Online, World of Warcraft.
 

Mob

1. Mob, çevrimiçi oyunlarda saldırgan bir yaratığa ya da diğer OOK karakterlere verilen addır.
2. Mob bazen de Motherboard (Ana kart)’un kısaltması olarak da kullanılmaktadır.
 

MOBA

Multiplayer Online Battle Arena(Çok Oyunculu Çevrimiçi Savaş Arenası) tabirinin kısaltmasıdır. Belirli sayıda oyuncunun, kısıtlı bir alanda, alanın kurallarına göre belirli bir amacı gerçekleştirmeye çalıştığı, birbirileriyle savaşmalarını içeren oyun türü. Kendi içinde alt türlere de ayrılır. Günümüzde en popüler olan alt türü 3 koridor denen türdür. en ünlü örnekleri LoL, DOTA 2 ve HoN’dur.
 

Mod

Modification (değiştirme) kelimesinin kısa hali olan Mod birey ya da grup halindeki oyuncuların oyun için yaptığı değişiklikler ya da eklentilerdir. Örneğin, Battlefield, Quake, Unreal Tournament, Half-Life ve benzeri oyunlarda birçok mod bulunmaktadır. Modlar kullanıcıların farklı silahlar, araçlar ve karakter modelleri kullanabilmelerini sağlar. Bugüne kadar yapılan modlar ücretsizdir ve internette bulunabilir.
 

MOTD

Message Of The Day, / Günün mesajı çevrim içi oyunlarda bulunan ve sık sık güncellenen bir mesajdır ya da konuşmadır. Bu mesaj/konuşma, oyunda ya da sunucudaki olaylar hakkında kullanıcılara bilgi vermektedir.
 

MUD

Multi-User Dungeon (Çok Kullanıcılı Zindan)’ın kısaltması olan MUD Roy Trubshaw ve Richard Bartle tarafından 1978’de yaratılmış olan çevrimiçi, metne dayanan sanal bir ortamdır. İlk olarak başka bir isimle bilinen (MAD) program 1984 yılında global hale gelerek BITNET’i geçmiştir.
Bugün, internet tarayıcınız ile sunucuya bağlanarak ya da yazılımı bilgisayarınıza indirerek oynayabileceğiniz birçok zindan bulunmaktadır. İlgilenenler yüzlerce çevrimiçi zindan oyunun bulunduğu The Mud Connection sitesini de ziyaret edebilirler.
 

Multiplayer

Birden fazla oyuncunun yer aldığı oyunlardır. Bu oyunlar genellikle internet üzerinden oynanır. Çok oyunculu çevrimiçi oyunlar, girilebilecek tüm oyunları gösteren ya da oyuncuların yeni oyun yaratmalarını sağlayan bir sunucu üzerinden oynanmaktadır. Ana sunucular oyun geliştiricileri tarafından kontrol edilse de birçok oyun, oyuncuların kendi sunucularını yaratmalarına ve yönetmelerine izin vermektedir. Her oyun farklılık gösterdiğinden oyuna katılanların sayısı da değişebilmektedir. Çoğu oyun aynı anda 5-50 arası oyuncuyu desteklerken, MMO türündeki oyunlar binlerce oyuncuyu aynı anda oynatabilmektedir.
 
Başa Dön
 

N

Nerf

Bilgisayar oyunlarında nerf (zayıflatma) bir şeylerin zayıfladığını anlatmak için kullanılır. MMORPG’lerde programcılar belirli bir büyü ya da silahı bazı sınıfların zarar sonucunu dengelemek için nerfleyebilir.
 

Network

Ağ veri paylaşımı ve kullanımı için birbirine bağlı bulunan bilgisayar, sunucu ve benzeri araçların bütünüdür. Buna verilebilecek en iyi örnek dünyada milyonlarca insanı birbirine bağlayan Internet olabilir.
 

Newbie

Alternatif olarak, noob, nooblet, ya da nub, şeklinde de söylenen newbie (çaylak) kelimesi argoda bilgisayar oyunlarına yeni başlayanlar için kullanılan bir terimdir. Bir oyuncu başka bir oyuncuyu “noob” olarak adlandırdığında bu oyuncuyu hiçbir şey bilmediği ya da yeteneği olmadığı için azarlamaktadır.
 

Ninja

MMORPG oyunlarında ninja ya da ninja yağmacı kurallara bilerek uymayan, takım ya da raiddeki oyuncuların isteyebileceği ganimete el koyan oyuncudur.
 

NP

No Problem (Sorun değil)’ın kısaltması olan NP sohbet odalarında ve çevrimiçi oyunlarda kullanıcıların herhangi bir konuda endişelenmemelerini söylemek için kullanılır.
 

NPC

1. Oyunlarda belli bir yapay zekaya sahip bilgisayar tarafından yönetilen karakterler.
2. Oyuncu olmayan karakter (Non-player character)’in kısaltması olan OOK, bilgisayar tarafından kontrol edilen ve gerçek olmayan bir karakter ya da canavardır. OOK, kendi yetenekleri ve kişilikleri olan karakterler yaratarak oyuna canlılık getirmektedir. İnsan tarafından kontrol edilen karakterlere de oyuncu karakteri (PC) denmektedir.
 

Nuke

Tüm gücünüzle saldırmak.
 

Başa Dön

 

O

Offline

1. Bağlantının bozuk ya da kopmuş olduğunu anlatmak için kullanılan terimdir. Çevrimdışı olduğunda aygıttan bilgi gönderilemez ya da alınamaz.
2. Oyuncunun herhangi bir sunucuya bağlanmadan OOKler ile oynadığı oyundur.
 

OMFG

“Oh My F*(%ing God”, “Aman tanrım”ın küfür içeren bir versiyonunun kısaltılmışıdır. Şaşkınlığını belirtmek için kullanılır.
 

OMG

“Oh My Gosh” ya da “Oh My God” yani “Aman tanrım”ın kısaltılmış halidir. Şaşkınlığını belirtmek için kullanılır. İlk olarak 9 Eylül 1917 yılında İngiliz Amiral John Arbutknot Fisher’ın Winston Churchill’e yazdığı mektupta kullandığı düşünülüyor. Ayırca ZOMG ve OMGZ gibi varyasyonları da vardır.
 

Online

1. Başka bir aygıt ya da sunucu ile bağlantı sağlandığında kullanılan terimdir. Bir aygıt çevrimiçi olduğunda bilgi alabilir ya da gönderebilir. Bugün çevrimiçi olmak bir kullanıcının Internet’te olduğu anlamına gelmektedir.
2. Çevrimiçi oyunlarda bu terim oyuncuların bir sunucuya bağlanması ve dünyanın her köşesinden oyuncularla bir birlikte oynaması anlamını taşımaktadır. Çevrimiçi oyunlarda oyuncunun kendisini sunucuya bağlayacak bir Internet bağlantısı olması gerekmektedir.
 

OOC

Herhangi bir bilgisayar oyununda karakterinin rolünü oynamayan oyuncuları anlatmak için karaktere aykırı (Out-Of-Character, OOC) ifadesi kullanılmaktadır.
 

Orly

“Oh really”nin kısaltılmışıdır. Türkçeye “Harbi mi?” ya da “Cidden mi” olarak çevrilebilir. Alay etme anlamı içerir.
 

Owned

Owned, own3d, ownz, owns, own, ownage, pwn, and pwned, pwn3d hatta pwnd olarak karşımıza çıkabilir. Yenilen tarafı aşağılamak için kullanılır.
 

Başa Dön

 

P

Package

İlk kez Donald Davies tarafından 1965 yılında kullanılan terimdir. Paket, ağ üzerinden başka bir aygıta yollanan veri parçasıdır. Kaynak (source),konum ( destination), boyut, tip, veri ve benzeri yararlı bilgiler paketin istenilen yere ulaşmasını ve okunmasını sağlar. Aşağıdaki TCP paketinin parçalara ayrılmış halidir.
 

Party

Çevrimiçi oyunlarda zorlu bir düşmanı yenmek ya da bir görevi tamamlamak için oyuncuların geçici olarak oluşturduğu küçük gruplara verilen addır.
 

Patch

Yama. Belli aralıklarla yayınlanan ve oyunun hatalarını gideren, aynı zamanda oyuna yeni özellikler ekleyen güncelleme dosyası.
 

PC

1. PC, personal computer (kişisel bilgisayar)’ın kısaltmasıdır. Ed Roberts tarafından MITS Altair 8800 tanıtıldığında kullanılmıştır. PC genellikle IBM ya da IBM benzeri bilgisayarları tarif etmek için kullanılır. Apple Macintosh bilgisayarlarını da tarif etmek için kullanılabilmektedir. Resimde Dell Precision 390 ve masaüstü PC örneği görebilirsiniz. Computer full definition, examples, and related links. (Bilgisayar tanımı, örnekler ve alakalı linkler)
2. Oyuncu karakteri (Player Character) için kullanılan kısaltmadır. Bu karakter bir insan tarafından kontrol edilir. Oyuncular tarafından kontrol edilmeyen tüm karakterler OOK (NPC) olarak adlandırılır.
 

PEGI

Pan European Game Information’ın kısaltması olan PEGI, Avrupa’daki bilgisayar, yazılım ve oyunlara dayanan bir değerlendirme sistemidir. Değerlendirmeler oyunun içeriğine göre belirlenir. Değerlendirme örnekleri: argo kullanımı, ayrımcılık, uyuşturucu, korku, kumar ve şiddet.
 

PK

Oyuncu katili (player killer)’in kısaltması olan OK (PK), MMORPG gibi çevrimiçi oyunlarda bir oyuncunun başka bir oyuncuyu öldürmesidir. OkO sunucularında bu çeşit bir öldürme oldukça normaldir. Ancak bir kullanıcı sürekli başka oyuncuların ölümlerinin peşindeyse OK olarak adlandırılabilir.
 

Power Leveling

Oyuncu katili (player killer)’in kısaltması olan OK (PK), MMORPG gibi çevrimiçi oyunlarda bir oyuncunun başka bir oyuncuyu öldürmesidir. OkO sunucularında bu çeşit bir öldürme oldukça normaldir. Ancak bir kullanıcı sürekli başka oyuncuların ölümlerinin peşindeyse OK olarak adlandırılabilir.
 

Player

1. Oyunlarda oyuncu bir bilgisayar ya da sunucudaki oyunu oynayan kişidir.
2. Yazılım dilinde bu kelime müzik, film, animasyon ve benzeri dosyaları oynatabilme özelliğine sahip program anlamını taşımaktadır.
 

POP

Pop, doğma ya da dirilme (respawn) terimi ilk kez Doom adlı oyunda iD Software tarafından kullanılmıştır. Terim bilgisayar karakteri ya da insan olan bir karakterin oyunda öldürülünce dirilmesi anlamında kullanılmaktadır. Oyuncular için dirilme hızlıdır ve oyuncu tasarlanmış olan doğma noktasına ya da belirli birkaç noktaya yönlendirilir. Oyuncu olmayan karakterler ve diğer objeler için dirilme genellikle ertelenir ve karakter ya da objenin önemine göre dirilme 5 dakikadan birkaç saate kadar olabilecek bir aralıkta her yerde olabilir. Karakter ya da objenin dirilme yeri doğma noktası olarak adlandırılır. MMORPG oyunlarında bu noktalara oyuncular tarafından gidilir ya da oyuncular bu noktalara kurmuş oldukları modlar sayesinde ulaşır ve çevrimiçi olarak paylaşır.
 

PUG

Pickup group(toplama grup) teriminin kısaltması olan PUG, WoW gibi çevrimiçi oyunlarda birbirini tanımayan oyuncuların oluşturduğu gruptur. Bu terim aynı zamanda bir lonca üyesi olmayan fakat lonca grubu ya da saldırıdaki boş yeri dolduran oyuncular için kullanılır.
 

Pull

MMO oyunlarda bu terim, yakın bir mesafeden canavara saldırabilmek için canavarı çekmek anlamına gelmektedir. Çekme eyleminde yaratığın saldırılarının sadece bir oyuncu üzerine yoğunlaşmasını sağlanır. Bu oyuncu hasar görebildiği için tank sınıfı olur. Diğer herkes çekilen yaratığı öldürmeye yardım ederken şifacılar da yaraları iyileştirmektedir.
 

PunkBuster

Hile önleme programlarından biridir.
 

PvP

Oyuncuya Karşı Oyuncu teriminin kısaltılmışıdır. Oyunda gerçek kullanıcının yönlendirdiği karakterlere karşı savaşmak anlamındadır.
 

PVM - PVE

Oyunun yönettiği karakter ve yaratıklara karşı verilen mücadele.
 

Başa Dön

 

Q

Quest

Tamamlamanız gereken görevler.
 

QQ

QQ demek, diğer oyuncuya “ağlamayı bırak ya da oyundan çık” demektir.
 

Quad

1. Miktar olarak 4 katı anlamına gelir.
2. Quake oyununda quad veya quad damage, belirli bir eşyayı aldığınızda rakiplerinize 3 kat fazla hasar veren güce sahip olursunuz.
 

Başa Dön

 

R

Race

Oyunlarda karakterin görünüş ve yeteneklerini belirleyen bir kıstastır. Örnek: İnsan, Elf, Ork, Cüce
 

Real Time Strategy

Gerçek zamanlı strateji oyunları.
 

Ragequit

Kullanıcının bir anlık sinirle oyunu terk edip gitmesidir.
 

Raid

Çevrim içi MMO oyunlarında zorlu düşman ve görevler için toplanan büyük çaplı gruplara denir.
 

Rawr

Yazışmalarda kükremek için veya güç ya da zeka olarak üstün olduğunu göstermek için kullanılır.
Kullanıcı 1: Tam bir leetsin!
Kullanıcı 2: RAWR
 

RPG

Türkçe karşılığı RYO'dur. Yani rol yapma oyunu. Oyundaki karakterin gücü, hızı, büyü gücü vs. kademeli olarak gelişip level atlanır.
 

RTS

Real Time Strategy (Gerçek Zamanlı Strateji) türünün kısaltılmışıdır. Gerçek zamanlı olması nedeniyle oyuncular anlık olarak karar alıp müdahalede bulunurlar. Örnek: Age of Empires, Starcraft, Warcraft.
 

Rush

RTS oyunlarında bir oyuncunun çok sayıda saldırı birimi oluşturup rakip daha gelişemeden oyunu kazanmaya yönelik saldırıya geçmesidir.
 

RVR

Realm vs. Realm(Diyara karşı Diyar) tabirinin kısaltmasıdır. MMORPG’lerde zaman zaman birbiriyle etkileşime açılan sunucular arası savaşları ifade etmek için kullanılır. Ya da çok büyük alanlar arası savaşları ifade eder.
 
Başa Dön
 

S

Save Point

Oyunlarda, oyunu kaydedebilmek için ulaşılması gereken bölgelerdir. Genellikle oyunun zorluğunu etkileyen bir faktördür.
 

Screenshot

SC, SS, print screen, screen dump, snapshot, screen capture, screen shot ya da screenshot olarak da bilinen, bilgisayar ekranında o anda yer alan görüntünün kaydedilmesidir.
 

Server

Oyun sunucuları. Her oyunun kendi sunucuları bulunur, oyuncular bu sunuculara girerek oyuna bağlanırlar.
 

Shareware

İlk olarak Apogee tarafından sunulan, shareware (kısıtlı yazılım) ya da trial software (deneme sürümü) kullanıcıların bir yazılımı, oyunu ya da aracı satın almadan önce denemelerini sağlar. Eğer kullanıcı ürünü beğenirse tam sürümü satın alır.
 

Simulasyon

1. Kısaca sim olarak da bilinir; gerçek bir obje ya da eylemin bilgisayar ortamında benzerinin oluşturulmasıdır.
2. The Sims, Sim City, Sim Tower gibi Maxis ve EA tarafından geliştirilen simülasyon serileri için kullanılır.
 

Software

Yazılım, kullanıcının bilgisayar ile etkileşim halinde olmasını sağlayan ve kendisi için bir dizi komutları yerine getirmesini sağlayan açıklamalar bütünüdür. Yazılım olmadan bilgisayarlar hiçbir işe yaramazdı. Mesela internet tarayıcısı yazılımı olmadan internette gezinemezdiniz.
 

Spawn Camping

Karşı takımın oyuncularının doğduğu bölgede pusuya yatmaktır. Amaç, yeniden doğan düşmanları doğar doğmaz tekrar öldürmektir.
 

Spawn Camping

Karşı takımın oyuncularının doğduğu bölgede pusuya yatmaktır. Amaç, yeniden doğan düşmanları doğar doğmaz tekrar öldürmektir.
 

Speed Hacker

Çevrimiçi oyunlarda daha hızlı ilerleyerek diğer oyunculara karşı avantaj sağlamak için oyuncuların oyun dışı kodlar ve programlar kullanmasıdır. Counter Strike, Quake, World of Warcraft gibi oyunlarda speed hacking yapılmaktadır. Ancak bunun yapılması yasaktır ve tespit edildiğinde oyuncunun sunucuya ya da oyuna erişimi engellenmektedir.
 

Stack

1. Video oyunlarında birçok oyucunun bir araya gelerek bir yaratığı öldürmek için parti ya da baskın oluşturmasıdır. Bazı yaratıklarla savaşırken istiflenmeyi kullanmak gerekmektedir. Oyuncular istiflendiği zaman belli bir noktaya hareket eder, daha küçük bir hedef olarak gözükmek ve gelen hasarı paylaşmak için sıkı bir grup şeklinde dururlar.
2. Popüler bir MOBA olan DOTA2 isimli oyunda nötral yaratıkların diriliş zamanlarına yakın saldırıp oyuncunun üzerine çekilmesi, diriliş noktalarından uzaklaştırılmaları ile o noktada yeni yaratıkların belirmesi sağlanarak bir nötral kampında normalde bulunacağından çok daha fazla yaratık biriktirme eylemine verilen isim. Bu eylem sayesinde birikmiş yaratıklar toplu halde kesilerek bol miktarda TP ve altın kazanılır.
 

Stat

Oyunlarda stat ya da statistic (istatistik) karakter ya da eşya ile bağlantılı olan bir özelliktir. Bir eşyanın stat’i ekstra ateş hasarı ya da iyileşme özelliği sağlayabilir.
 

Steam

Steam, 12 Eylül 2003’te Valve firması tarafından sunulmuş bir dijital dağıtım platformudur. Bu platform sayesinde herkes bilgisayar oyunları satın alıp indirilebilir ve güncelleyebilir. Steam’i diğer dijital platformlardan ayıran özelliği ise hem büyük he de küçük oyun geliştiricilerine oyunlarını satma, modları destekleme ve milyonlarca oyuncudan oluşan bir topluluğa ulaşma şansı vermesi.
 

Steering Wheel

Direksiyon, yarış oyunları ve sürücü programlarında kullanılan bir oyun kumandasıdır. Sisteme USB aracılığıyla bağlanır. Hız ve fren pedalları bulunmaktadır. Bazı çeşitleri vites değiştirme özelliğine de sahiptir.
 

STFU

Shut The F*** Up(Kapa çeneni) cümlesinin kısaltmasıdır. Diğerlerinin sessiz olması ya da susması için kullanılan argo bir terimdir. Bazen Shut Da F*** Up’ın kısaltması olarak SDFU şeklinde de kısaltılabilir.
 

Strength

Kuvvet (strength) oyuncunun ne kadar saldırı gücü olduğunu gösteren özelliktir. MMO oyunlarında karakterin kullandığı zırh ve silah gibi eşyalar karakterin kuvvetini arttırarak güçlenmesini sağlar.
 

Strafe

Yan yürüme, oyunlarda karakterin yüzünü çevirmeden sağa ya da sola ilerlemesidir.
 

Survival-Horror

Korku oyunları için kullanılan tabir.
 

Spawn

Dirilmek ve yeniden ortaya çıkmak.
 

Skill

Yetenek.
 
Başa Dön
 

T

Teamspeak

Diğer kullanıcılarla iletişim sağlamak veya onları dinlemek için kullanılan sesle haberleşme programıdır. Teamspeak çevrimiçi oyun oynayan oyuncuların sıklıkça kullandıkları bir iletişim programıdır.
 

Teleport Hacker

Çevrimiçi oyunlarda harici bir program ya da başka bir yazılım vasıtasıyla oyunun boşluklarından faydalanıp bir anda ortadan kaybolarak yakınlardaki rastgele bir noktada beliren oyunculara denir. Bu oyuncuya bariz bir avantaj verir çünkü rakipleri onlara nişan almakta zorlanabileceği gibi normalde oyuncuların erişimi olmayan noktalara erişmeleri de mümkün olur. Bu da diğer tüm hileler gibi sunucudan atılmaya ve yasaklanmaya sebep olabilir.
 

Texture

Genel anlamda oyunlardaki karakter, nesne ve çevre kaplamaları.
 

Third Person View

Oyunlarda karakterin gözünden değil, arkadan ve omuz hizası üzerinden bakan görüş açısıdır. Üçüncü Kişi Görüş ile yönetilen karakteri arkadan görebiliriz. Bu görüş açısı çok daha geniş bir alanı oyuncuya gösterir.
 

THX

1. 1983’te Tomlinson Holman tarafından geliştirilip kurulan, yaratıcı yönetmenliğini George Lucas’ın yaptığı ses ve görüntü standardı sistemi. THX ismi iki yerden gelir. Birisi Lucas'ın ilk filmi, THX 1138. Diğeri ise 'Tom Holman Xperimental'ın kısaltmasıdır.
2. Yazılı sohbet sırasında kullanılır. “Thanks” kelimesinin kısaltılmışıdır.
 

TPS

Karakteri tamamen görüp yönettiğimiz oyunlar.
 

Trailer

Oyun videoları.
 

Train

MMORPGlerde, peşinde bir sürü düşman yaratık olan ve onlarla baş edecek güçleri olmadığı için kaçmakta olan bir ya da daha çok oyuncuya verilen isimdir. Bu oyuncular genellikle güvende olacakları ve veya/avantajlı olacakları bir bölgeye kaçmaktadırlar ya da yaratıkların belirli bir yerde sonra kovalamayı bırakıp başlangıç noktalarına dönmelerini amaçlamaktadırlar. Önde oyuncu arkada yaratıklar görüntüsü yüzünden tren denmektedir.
 

Troll

1. Forum ve yazılı sohbet yapılan platformlarda sorun yaratan ve diğer kullanıcıları rahatsız eden kullanıcılar için söylenir. Bu durumlarda trolleri yöneticiye rapor etmek gerekir. Trolleri ciddiye almamak için kullanılan söylemlerden birisi “Trolleri beslemeyin”dir.
2. Bilgisayar oyunlarındaki senaryolarda ortaya çıkabilen fantastik bir ırk ismi.
 

Turtle

1. Turtle (kaplumbağa) gerçek zamanlı strateji oyunlarında, diğer oyuncular oyunu kazansın diye kaynak biriktirip kendi gelişimini yavaşlatan oyunculara denir.
2. Dövüş oyunlarında büyük oranda savunmaya yönelik bir strateji izleyen oyunculara denir.
 

Turn Based Strategy

Sıra tabanlı, sırayla oynanan strateji oyunları.
 

Twinking

Özellikle MMORPG’lerde yüksek seviye bir oyuncu tarafından normalde elde etmesi mümkün olmayan ekipmanla donatılmış düşük seviyeli oyunculara twink denir.
 
Başa Dön
 

U

Uber

Über olarak da kullanılan uber’in anlamı çok fazla demektir. Almancadan gelmiştir. Örnek: Düşman über güçlü!
 

Başa Dön

 

V

Ventrilo

Diğer Ventrilo kullanıcıları ile sesli sohbet etmenizi sağlayan iletişim programdır.
 

Başa Dön

 

W

Warez

İnternette yasa dışı korsan yazılımları bulmak için kullanılan bir terimdir.
 

Warp

1. Harita üzerinde bir yerden başka bir yere ışınlanmaktır.
2. Kötü bağlantı yüzünden çok yüksek pinge sahip oyuncuların çevrim içi oyunları kaybolup başka yerde belirmeleridir.
 

WASD Tuşları

Oyunlarda ok tuşları yerine hareket tuşları olarak kullanılır. Oyuncuların bu tuşları tercih etmesinin nedeni, diğer tuşlara olan yakınlığıdır.
 

WB

WB (Welcome back), tekrar hoş geldin anlamında kullanılır.
 

WISP

Wisp, RPG oyunlarında ruh yaratığının aldığı addır.
 

WOW

2004 yılında Blizzard tarafından çıkartılan MMORPG World of Warcraft’ın kısaltılmışıdır.
 

WP

Well played (İyi oynadın) sözünün kısaltmasıdır. Bilgisayar oyunlarında rakip oyuncu ya da takımı performansı için tebrik etmek amacıyla kullanılır.
 

WTB

Bir malzemeyi satın almayı istemek. (Want to Buy)
 

WTS

Bir malzemenizi satmak istemek. (Want to Sell)
 

Başa Dön

 

X

XP

1. Argoda Microsoft Windows XP işletim sisteminin kısa adı.
2. Özellikle RPG oyunlarında tecrübe (experience) puanının kısaltılmışıdır. Oyuncu XP kazandıkça seviye atlar.
3. AMD Athlon XP processors işlemcileri için kullanılır.
4. “XP” veya “xP”; dilini çıkartan gülümseme ikonu.
 

Başa Dön

 

Y

Yoke

Lövye, özellikle uçuş simülasyonu oyunlarında kullanılan ve oyuncunun yükselip alçalmasını ve 3 boyutlu düzlemde uçmasını sağlayan kontrol cihazıdır.
 

Başa Dön

 

Z

Zerg

StarCraft oyunlarında bulunan bir ırktır. Oyun içindeki üniteleri hızla oluşturup rakibe en kısa zamanda saldırma taktiği için sıkça kullanılır.
 

Zone

Bilgisayar oyunlarında bölge, oyundaki alanın belirli bir bölgesini tarif etmek için kullanılır. Mesela bir oyun sınırlarla ayrılmış birçok kasabanın bulunduğu kıtalardan oluşabilir. Bazı oyunlarda bölgeden bölgeye geçerken yükleme vakit alabilir ve bu süreç zoning (bölgelendirme) olarak adlandırılır.
 

Başa Dön

Dialog Başlık X

Mesaj Başlık X

X