Video Oyunları Yapmak İsteyenlere Tüyolar

2.4.2018
ddyv

Oyunu Tasarımını Neden, Nerede ve Nasıl Öğrenmeliyim?

En iyi oyunlarda bile gerçekten çok sıkıcı anlar olabilmesi, senin de canını sıkmıyor mu? Oynanışla pek uygun olmayan bir sahneyle karşılaştığında ya da bir tasarımda verilen bir karar, oyun deneyimini mahvettiğinde ne oluyor? Oynamaya devam mı ediyorsun? Oyunu satıyor musun? Neyin ters olduğunu ve sen olsan nasıl düzelteceğini mi düşünüyorsun? Daha iyisini yapabileceğinin farkında mısın? Oyun Tasarımı öğrenmeye ne dersin?

 

Yüksek Öğrenim Bilgisayar Oyunu Birliği'nin son araştırmasına göre, üniversitelerde oyun bazlı fakültelerden mezun olan öğrencilerin %91.3'ü, sektörde bir yıl geçirdikten sonra oyun firmalarında kazançlı işlerde çalışmaya başlıyorlar. Ayrıca ortalamanın üzerinde bir maaş alıyorlar. Oyun temelli fakültelerin mezunları, 2015 yılında ortalama olarak 76.200$ maaş aldı ve bu rakam, tam zamanlı işlerde çalışan üniversite mezunu Amerikalıların ortalama maaşlarından 24.000$ daha fazla. Oyun bölümü mezunlarının yüksek iş tatminine de sahip oldukları ve neredeyse %83'ünün, "işlerinde çok başarılı" olduklarını ifade ettikleri bildirildi.

 

Neden Bir Diploma Almalıyım?

Şu anda eğer sektörün önde gelen firmalarından birinde çalışmak isterseniz, büyük ihtimalle sizden lisans düzeyinde mezuniyet istenecektir. Eğer büyük oyun firmalarından ziyade bağımsız stüdyolardan birinin sana uygun olduğunu düşünüyorsan, saygı duyulan bir kurumdan diploman olması sana avantaj sağlayacaktır. Diploman olması, kendi firmanı kurup kendi oyunlarını yayınlamak istersen de işine yarayacaktır. Sadece resmi olarak tanınan bir yeteneğe sahip olmakla kalmayacaksın, programın uygulamaya yönelik öğeleri, örneğin ders projeleri, sana kendi oyunlarını geliştirmen için gerekli olan yetenekleri de sağlayacaktır. Oyunla ilgili lisans eğitimi veren kurumların uygulayacağı stajyerlik ve öğrenci programları gibi değerli bire bir deneyim edinme yöntemleri ile oyun sektöründe bağlantılar da kurabileceksin.

 

Oyun Tasarımı Lisans Programları

Dünya'nın her yerinde oyun tasarımı ile ilgili eğitim programları sunan bir çok yüksekokul ve üniversite var. Eğlence Yazılımları Birliği, ABD'de 50 eyalette birbirinden farklı lisans programları sunan 400'den fazla okul sıralıyor. Amerika'daki en iyi oyun tasarımı okullarından birinden mezun olman, oyun tasarımı firmalarında ya da kendi oyununu yapman konusunda başarılı olma ihtimalini önemli derecede artırabilir.

 

Ne Öğreneceğim?

Lisans programları kurumlara göre içerik farklılıkları gösterir ama bilgisayar biliminin, programlamanın, matematiğin ve mantığın temelini mutlaka vereceklerdir. Lisans programları, genellikle bilgisayar ve enformatik bilimleri, mühendislik ya da görsel sanatlar bölümlerinde verilir. Farklı bölümlerde verilen programların bazı ortak dersleri olacaktır ancak oyun tasarımının farklı özelliklerine yoğunlaşacaklardır. Mesela konunun lideri olan Güney California Üniversitesi'ndeki Sinematik Sanatlar Fakültesi, İnteraktif Eğlence konusunda Sanat lisans derecesi ve Mühendislik Fakültesi'nden de Bilgisayar Bilimi dalında lisans diplomaları vermektedir. Sinematik Sanatlar Fakültesi'ndeki program, oyun tasarımı ve üretimi ile ilgilenenleri tatmin edecektir, öte yandan Bilgisayar Bilimi diploması ise oyun geliştirmenin teknik yönleri ile ilgilenen öğrenciler için daha uygun olacaktır. Oyun tasarımının sana çekici gelen kısımlarını incelemeye biraz vakit ayırabilirsen, ağırlıklı olarak istediğin yönde eğitim veren programlara başvurabilirsin.

 

Nerede ve Nasıl Öğrenmeliyim?

Oyun tasarımı konusunda farklı alanlarda lisans eğitimleri veren çeşitli okullar vardır. Geleneksel üniversiteler 4 yıllık derece programları sunarken, daha küçük ve daha uzmanlığa yönelik okullar ve yüksekokullar daha esnek öğrenim takvimleri ile eğitim verir, ayrıca çevrimiçi eğitim veren programlar da mevcuttur. Tipik bir öğrenci olmasan bile, sana uygun bir program bulabilmen gerekir. Mesela Full Sail Üniversitesi, oyun sanatı ve oyun tasarımı konularında son derece saygın lisans programları sunmaktadır ve çevrimiçi olarak eğitim alınabilir. Çevrimiçi programlar, eğitimlerini aile gibi diğer sorumluluklarının arasına sıkıştırmaya çalışan veya kariyer değişimi için eğitim almak isteyenler için can damarı olabilir. Eğer tam zamanlı, kampüste görülen eğitimlere katılman mümkün değilse çevrimiçi programlara katılman işine yarayabilir.

 

Oyun tasarımı konusunda nasıl ve ne zaman eğitim almayı seçersen seç, eğitimi veren kurumun sektördeki saygınlığı, anahtar niteliği taşır ve kariyerini inşa etmende sana faydası dokunabilir. Köklü kurumların sektörle ve bağlantı fırsatlarıyla bağları daha fazla olacaktır ve sana stajyerlik fırsatı sunmakta faydalı olabilirler. Unutma, seçeceğin program, oyun tasarımı alanındaki kariyerinin ilk ve en önemli seçimlerinden biri olacak.


Yorumlar