Oyun Laptopu Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 25.12.2017
cvqg

Bilgisayarlar oyun konsollarından farklıdır. Oyun konsolu için oyun yapan yapımcı şirketler, konsolların özelliklerinin üst sınırını bildiği için, oyun özelliklerini ona göre belirlerler. Fakat oyunların bilgisayar sürümlerinde durum öyle değil. Çünkü bilgisayarlarda bir üst sınır yok. Ne kadar para, o kadar yüksek performans diyebiliriz. Oyun bilgisayarı alırken dikkat edilecekler listesi de burada başlıyor.

1. İşlemci

Bilgisayarlar için işlemci üretme işi Intel ve AMD şirketilerinin tekelinde. Eğer profesyonel bir oyuncuysanız işlemcinizi Core i7 olarak seçmelisiniz. En yakın muadili ise Core i5 işlemci. Core i3’ler ise oyun performansı konusunda sınıfta kalıyor.

 

2. Ekran Kartı

Nvidia ekran kartı sektörünün en önde gelen şirketi. AMD de zaman zaman iş görse de genelde profesyoneller Nvidia’yı tercih ediyor. Ekran kartları dahili ve harici olarak ayrılıyor. Dahililer paylaşımlı, hariciler paylaşımsız olarak geçiyor. Bilgisayar, ekran kartını zorlamayan sıradan işlemlerinizi yaparken dahili kartı kullanırken; oyun oynamak, çizim yapmak gibi yüksek grafik gerektiren işlemlerde harici ekran kartı devreye girer. Üst düzey cihazlarda GTX 980M SLI veya AMD R9 M290X kullanılabilir. Orta segmentlerde ise Nvidia GTX850M vb. yeterlidir.

 

3. RAM

Bellek artık vazgeçilmez bir donanım. 4 GB bellekler günümüz oyunları için yetersiz kalıyor. Minimum 8 GB RAM, oyunları takılmadan oynamak için gerekli. Ayrıca RAM, makul fiyatlar harcanarak arttırılabilen bir donanım. 8 GB harici bir RAM’i 100-150 lira bandında alabiliyorsunuz. Oyuncu bilgisayarları ise 16 GB RAM’den başlıyor.

 

4. HDD

Hard Disk konusu biraz akıl karıştırıcı. Çünkü genelde 8 GB SSD ve beraberinde 500 GB-1 TB arası bir mekanik disk tercih ediliyor. Bu hard disk donanımı, sistemin hızlı başlamasını sağlarken diğer işlemlerde performans düşük kalıyor. Bu yüzden yüksek kapasiteli SDD kullanmak bu sorunu çözebilir. Fakat bu maddi olarak biraz daha fazla yük demek. Ortalama 200-300 lira.

 

5. Soğutma

Soğutma, tüm donanımların stabil çalışmasını sağlar. Ne kadar iyi bir donanıma sahip olursanız olun soğutma yetersiz kalırsa her şey boşa gider. Bunun için harici bir notebook soğutucusu da tercih edilebilir.

 

Ek Detaylar

Çözünürlük: 1366x768 yani 720p devri bitti denebilir. 1920x1080 yani 1080p tercih edebilirsiniz.

Markalar: Monsteri Predator, Dell, Razor, Asus, MSI en üst düzey oyuncu laptoplarını üretirler ve fiyatlar 7 Bin TL ile 13 Bin TL arasında değişir. Orta düzeyde 3.500 TL iken; daha ekonomik ve düşük özellikli oyuncu bilgisayarları 3.500 TL’den de aza bulunabilir.

Yorumlar