Nerede Oynarsanız Oynayın, Oyunlar Sizi Bulur

5.7.2018
diw9

Oyunları oynadığımız yerler son yıllarda çok değişti. Bunun sebebi Wii gibi oyun oynamak için boş alan gerektiren, (Xbox 360'ın Kinect ve PS3'ün Move ile hızla taklit ettiği) sadece ekranda oynanmayan oyunların başarısı değil, taşınabilir cihazlar sayesinde de devasa şekilde rahat oynanan oyunlar dalgasının gelmesi! 

 

 

Güçleri giderek artan ve fiyatları makul dizüstü bilgisayarlar ve Bulut sunucuları, Oculus Rift VRPC oyuncularına AAA oyunlarını evin her tarafına hatta dışına taşıma imkânı sağladı. Çeşit bu kadar bol iken, oyuncular oyunları nerede oynadıkları ve bu yerlerin avantajları ve dezavantajları konusunda her zamankinden daha bilinçli hale geldiler.

 

Oyun geliştiricileri de öyle. Microsoft, Nisan ayında IllumiRoom adında, masanda duracak ve televizyonunda oynadığın oyuna katkı sağlayacak görüntüler yansıtan, böylece oyunun giderek genişlemesini ve odayı ele geçirmesini sağlayan, bu şekilde oyundaki görüş alanını artıran prototip halindeki bir teknolojiyi açıkladı. Microsoft, geçen ay IllumiRoom'un Xbox One için yapılmayacağını, çünkü IllumiRoom TheOSGVaultthey teknolojisini oyunculara henüz binlerce doların altında bir fiyatla sunamayacaklarını açıkladı. Buna rağmen IllumiRoom, Microsoft'un oyunculara oyunlar ve oynandıkları yerler konusunda yeni deneyimler sunmak istediğinin açık bir kanıtı.

 

Oyunlar toplum tarafından sadece ergen erkek çocuklarının bodrum katlarında oynadıkları şeyler algısından çıkmaya başlarken, giderek daha çok oyun, halka açık yer almaya başladı. Mesela Google'ın alternatif gerçeklik oyunu (AGO) Ingress'te oyuncular, Dünya'daki gerçek mekânlarda geçen ve (Android) mobil cihazlarda görünen güç kulelerinin egemenliğini ele geçirmek için savaşan iki takımdan birine katılabiliyor. N64 oyunu Goldeneye 007'nin yaratıcısı Martin Hollis'in yeni oyunu "Aim for Love,", İngiltere'deki Nottingham şehrinde bir meydanda, bu ay düzenlenecek olan GameCity 8 Festivali'ne koyulacak iki devasa ekrandan oynanabilecek. Bu çöpçatanlık oyununda oyuncular, meydanı çeken kameralara bağlı ekranları kullanarak meydanda yürüyen iki kişiyi seçecek ve onları bir şekilde "birbirilerine yakışacaklarına" toplumun önünde ikna etmeye çalışacaklar. Sonra o çift (eğer kabul ederlerse) kontrolü alacak ve bundan sonra kime odaklanmaları gerektiğine karar verecekler, bu sırada kalabalık olanlara tepki verecek ve belki de fikirler önerecekler. Bağımsız oyunların gözdelerinden Fez ve Thomas Was Alone'un yaratıcıları, GameCity 8'in kamuya açık ekranları için de oyunlar geliştiriyor.

 

"Aim for Love," oyunların artık nasıl mekânlar gözetilerek yapıldığının çok iyi bir örneği. On yıl önce ihtiyaç duyacağın yegane şeyler bir ekran, bir kumanda ya da klavye ve fare idi, fiziksel alanın önemi yoktu. Ama sonra Wii tasarımcıları, Tokyo'daki en küçük apartman dairelerinde bile (eh, en küçüklerinde olmayabilir: http) iyi çalışacak fiziksel olarak aktif bir oyun sistemi geliştirdi, ama Microsoft'un Kinect'i, alanların daha büyük olduğu Amerika'daki Kuzeybatı Pasifik'te geliştirildi ve kamera ile oyuncu arasında daha fazla mesafe gerektiriyordu, bu da Japonya ve İngiltere gibi evlerin daha küçük olduğu kamusal yaşam alanlarında kullanılmasını zorlaştırdı. Aynı hatayı ikinci kez yapmamak için dikkat eden Microsoft, Xbox One Kinect ile küçük evlerde daha kolay kullanım sağlamak için yüzde 60 oranında daha fazla görüş alanı elde edecek.

 

Oyun geliştiricileri kendilerine "bu oyunun nerede oynanmasını istiyorum?" diye sormaya alıştıkları için, iyi geliştiriciler oyunları farklı oyun alanlarının avantajlarına ve dezavantajlarına göre şekillendirecekler. Toplu taşıma araçlarında oynanması için yapılan oyunlar, Xbox Kinect One sizi harekete duyarlı telefonunla Wii oynar gibi hareket yapmaya mecbur bırakmayacak, çünkü otobüste oradan oraya gezen insanlar rahatsız edicidir. Hatta bazı oyunlarda oyun içi müzikler gereksiz kılınıp toplum içinde kulaklık takmadan oynamak isteyenlerin hoşuna gidecek şekilde tasarlanabilir. İyi Wii oyunlarında oyuncuların vücutlarıyla boş alanda yapabilecekleri eğlenceli hareketler vardı - oyunun kötü yanları ne olursa olsun, Star Wars: Force Unleashed'in Wii versiyonu her zaman için kalbimde özel bir yere sahip olacak, çünkü güç itişi hareketini yapıp stormtrooperların önümden uçmalarını izlemek çok ama çok zevkliydi.

 

Bazı hikâye bazlı oyunlar, sinema kalitesi ve karmaşık anlatım ile giderek daha fazla sinema deneyimi yaşatırken, oyuncular da görsel ve işitsel dikkat dağıtıcılardan kurtulup sessiz bölümleri duymak ve aktörlük performanslarının nüanslarını görmek için daha fazla oyun alanına ihtiyaç duyacak. Anlatım bazlı oyunların bu yönleri, son yıllarda inanılmaz derece gelişti (Telltale Games'in Walking Dead'in ilk sezonu için yaptığı oyunun sonu, geçen yıl izlediğim filmlerin çoğundan daha duygusaldı).

 

Oyunlar giderek daha çeşitli bir sektör, sanat ve eğlence dalı halini alırken oyun oynama alanlarının önemi de giderek daha fazla artıyor. Artık oyunlarımı konsollarda, bilgisayarda, tablette ve telefonda oynadığım için, oyunlarımı aklımda ne zaman ve nerede oynadığıma ve oyuna başlamadan önce ne kadar zamana ihtiyacım olacağına göre organize etmeye başladım. İşe giderken, yolculuk sırasında oynadığım oyunlar, kısa bölümlerden oluşan ya da hızla kapatınca kaldığım yeri kayıt edenlerden oluşurken, eğer bilgisayar ya da konsolda oynuyorsam en az yarım saat boyunca oynayabilmek isterim, yoksa oyuna başlamam bile. Eğer bu gibi alan merkezli alışkanlıklar piyasa trendleri haline gelirse, oyun geliştiricilerinin de dikkatini çekecek ve yeni oyunlar, oyuncunun seçtiği alanı etkileyecek ve sonuç olarak bir sonraki dönemde yapılacak oyunları da etkileyecek şekilde, buna göre yapılacaktır.

 

Sen hangi farklı oyun alanlarını kullanıyorsun ve bu alanların, oynayacağın oyunları seçmende ne gibi bir etkisi oluyor? Daha fazla toplum içinde oynanan oyunlar ya da alanı avantaja çeviren taşınabilir cihaz oyunları görmek ister misin? Yaşam alanlarını oyun alanı olarak kullanan yeni nesil konsol oyunlarından (Wii U, Xbox One Kinect, Ps4 Move) neler istiyorsun? Yeni oyunların, oyun alanlarının sunabilecekleri farklı imkanlardan faydalandığı, hoşuna gidebilecek yollar var mı?


Yorumlar