Her Gamerda Bulunması Gereken 10 Ücretsiz Bilgisayar Programı 4.12.2017
csgm

Gamerlık uykusuz geceler, uzun uğraşlar, bolca bekleyişler gerektirir. Gamerlık neydi, gamerlık iyilikti, dostluktu, gamerlık emekti... Emekleriniz karşılığını bulsun diye her gamerın bilgisayarında bulunması gereken 10 ücretsiz programı derledik. Buyrun yazımıza!

 

 

 

 

 

 

1- Launchbox

Launchbox

 

Launchbox, retro yani eski oyunları çalıştırmanıza yarayan bir emülatördür. İlk başta DOSBox için bir eklenti olarak üretilse de zamanla hem eski konsol ve atari oyunlarını hem de modern oyunları yeni nesil bilgisayarlarda çalıştırmak için geliştirilmiştir. LaunchBox ROM, MS-DOS oyunlarını çalıştırır ve Steam'deki oyunları en kısa sürede açmanızı sağlar.

 

Yalnızca oyunları açmakla kalmayıp görsel olarak da sizi tatmin eder. Oyunseverlerin kendi tasarımı olan ekran görüntülerini, logoları ve daha fazlasını da kullanıma sunar.

 

2- F.Lux

F.Lux

 

Göz dostu bir program! Bilgisayarınızın yerel saatine göre kendi kendini ayarlayarak geceleri monitörünüzdeki renkleri otomatik olarak koyulaştırır ve gözlerinizi korur. Ekran renkleri için birçok modu bulunan program, ufacık boyutu ve işlemciyi yormamasıyla da göz dolduruyor. Hem göz yormuyor hem göz dolduruyor, daha ne olsun!

 

3- PinSteam

PinSteam

 

Steam hesabınızı tamamen başlangıç ekranınıza taşımanıza yarayan bir program. Oyunlarınızı ve arkadaşlarınızı başlangıç ekranına taşıyarak erişim kolaylığına ulaşabilirsiniz. PinSteam sayesinde arkadaşlarınızın çevrimiçi olduğunu görebilir, oyunlarınıza özel logo ve isim belirleyebilirsiniz. Uygulamada bulunan canlı kutucuk özelliğini kullanmak için Steam’de bir hesap açmış olmalı ve profilinizin custom URL ayarını yapmış olmalısınız.

 

4- Game Save Manager

game-save-manager

 

Game Save Manager görüp görebileceğiniz en pratik ve en kullanışlı oyun yedekleme programlarından biri. Bilgisayarınızdaki oyunlarınıza ait kayıt dosyalarını Game Save Manager’a yükleyerek daha sonra kolayca ulaşabilirsiniz. Format atma, sistem çökmesi ve benzeri teknik sorunlarda onca emeğinizin boşa gitmemesi için tasarlanmış olan bu program 3000’den fazla oyunu destekliyor.

 

5- WinDirStat

windirstat

 

WinDirStat bir boyut analiz programı. Sabit diskiniz üzerinde tarama yapmanıza olanak tanıyor. Bu tarama sonucunda hangi dosyanın veya hangi klasörün bilgisayarınızda ne kadar yer kapladığını belirliyor. Dosyaları türlerine göre ayıran ve oldukça hızlı çalışan bu program gereksiz yer kaplayan ya da zannettiğinizden büyük olan dosyaları silerek bilgisayarınızda yer açmanızı sağlıyor.

 

6- Spacesniffer

 

Spacesniffer

 

Yine bir boyut analiz programı. İstatistiki verileri grafik olarak da önünüze sunan SpaceSniffer için kurulum gerekmiyor. Yakınlaştırma özelliği sayesinde alt klasörlere ve teker teker dosyalara ulaşmanız da mümkün.

 

7- MSI Afterburner

MSI-Afterburner

 

MSI Afterburner ekran kartı performansını arttırıcı bir programdır. Aynı zamanda ekran kartıyla ilgili önemli bilgileri de takip etme olanağı sunar. Bilgisayarın çalışma esnasında RAM, ekran kartı ve işlemci gibi donanımlarının ne durumda olduğunu görmek ve kontrol altında tutmak için MSI Afterburner önemli bir program. Fakat size ekran kartı üzerinde istediğiniz kadar değişiklik yapma şansı tanıdığı için eğer yeterince bilgi sahibi olmadan kullanırsanız ekran kartınızda büyük hasarlara yol açabilirsiniz.

MSI Afterburner hemen hemen tüm ekran kartlarını destekliyor ve ücretsiz.

 

8- SuperF4

SuperF4

 

SuperF4 aslında isminden dolayı kendini direkt belli ediyor. Alt+F4 kombinasyonuyla yaptığınız şeyi daha kökten ve daha kısa sürede yapıyor. Yani ön plandaki bütün programları sorgusuz sualsiz kapatıyor. Bilgisayarınızda SuperF4 yüklüyse arka planda çalışıyor olacaktır. SuperF4’ü CTRL+ALT+F4 kombinasyonuyla kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce dosyalarınızı kaybetmemek için hepsini kaydettiğinizden emin olun.

 

9- KeytWeak

KeytWeak

 

Kendinize ait bir klavye oluşturmak isterseniz KeyTweak tam size göre. Klavyedeki 1’den 126’ya kadar tüm tuşları gören KeyTweak, tüm bu tuşlar istediğiniz gibi değiştirmenize yarıyor. İstediğiniz tuşa istediğiniz atamayı yapabileceğiniz gibi, birer komut da atayabilirsiniz. Örneğin herhangi bir tuşu medyayı oynatmak veya durdurmak için seçebilirsiniz.

 

10- Borderless Gaming

Borderless-Gaming

 

Eğer indirdiğiniz oyun ekranınıza küçük geliyorsa veya pencere modunda görünüyorsa ve siz bu sorunu bir türlü aşamadıysanız çözümü Borderless Gaming getiriyor. Ekran ayarları veya Kişiselleştir bölümünden ulaşabileceğiniz program, oyun ekranına boyut ayarlama seçeneği getiriyor ve oyun penceresini köşelerinden tutarak istediğiniz boyuta getirebiliyorsunuz.

Yorumlar